loading

MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: tel. +48 574 777 719 

Kryminolog -charakterystyka zawodu

Opracowała: Weronika Mierzwa
Kryminologia staje się coraz bardziej popularna wśród osób wybierających kierunek studiów. Zainteresowanie tym kierunkiem, jak i zawodem kryminologa często rozpoczyna się od słuchania popularnych dzisiaj podcastów kryminalnych. Mimo tego, że zawód kryminologa staje się coraz popularniejszy, wcale nie należy do łatwych. Zacznijmy od tego: kim jest kryminolog?

Kryminolog to specjalista zajmujący się badaniem przestępczości, jej przyczyn, skutków oraz sposobów jej zapobiegania i zwalczania. Jest to dziedzina, która łączy ze sobą elementy prawa, psychologii, socjologii, statystyki i kryminologii.

Czym charakteryzuje się zawód kryminologa?

Badanie przestępczości.
Kryminologowie analizują statystyki przestępczości, zbierają dane i przeprowadzają badania. Badania prowadzone są po to, aby zrozumieć, z jakimi rodzajami przestępstw mamy do czynienia. Dzięki nim otrzymujemy odpowiedzi na takie pytania: jak gdzie i dlaczego dane przestępstwo miało miejsce.

Badanie przyczyn przestępczości.
Kryminologowie starają się zidentyfikować czynniki i okoliczności, które przyczyniają się do występowania przestępczości. Mogą to być czynniki społeczne, ekonomiczne, psychologiczne czy kulturowe.

Badanie skutków przestępczości.
Kryminologowie badać mogą skutki przestępstw zarówno dla ofiar, jak i społeczeństwa jako całości. Mogą to być zarówno skutki ekonomiczne, jak i emocjonalne.

Profilowanie przestępców.
Wiedza kryminologów jest bardzo przydatna w tworzeniu profili psychologicznych przestępców. Na podstawie dostępnych danych oraz informacji dużo łatwiej można zidentyfikować podejrzanych i doprowadzić do ich zatrzymania.

Prace badawcze.
Kryminologowie prowadzą badania naukowe w dziedzinie przestępczości i sprawiedliwości kryminalnej. Co za tym idzie, publikują wyniki swoich badań i uczestniczą w konferencjach naukowych.

Doradztwo i konsultacje.
Kryminologowie mogą udzielać porad i konsultacji organom ścigania, instytucjom rządowym i organizacjom pozarządowym w celu poprawy działań związanych z przestępczością. Dzięki takiej współpracy doprowadzenie śledztwa do finału jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu.

Edukacja i szkolenia.
Wiele kryminologów pracuje jako wykładowcy na uczelniach, prowadząc kursy z zakresu kryminologii i sprawiedliwości kryminalnej.

Analiza dowodów.
Część kryminologów specjalizuje się w analizie dowodów kryminalnych, pomagając organom ścigania w rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Jest to bardzo ważna część prowadzenia śledztwa, ponieważ to właśnie dowody w głównej mierze przyczyniają się do rozwiązania prowadzonej sprawy.

Świadkowie biegli.
Kryminologowie mogą być powoływani jako biegli sądowi w procesach sądowych, aby dostarczyć ekspertyzy w dziedzinie kryminologii.

Aby zostać kryminologiem, zazwyczaj trzeba uzyskać odpowiednie wykształcenie, takie jak studia kryminologiczne lub pokrewne. Praca w tej dziedzinie można znaleźć w takich instytucjach publicznych jak np. w policji, prokuraturze lub ministerstwie sprawiedliwości, jak również w organizacjach pozarządowych, instytutach badawczych lub na uczelniach. Kryminologia to fascynująca dziedzina, która ma duże znaczenie dla społeczeństwa, pomaga zrozumieć przestępczość i opracować skuteczne strategie jej zwalczania. Osoby zainteresowane tym zawodem muszą mieć umiejętność analitycznego myślenia, doskonałe zdolności badawcze oraz etyczne podejście do pracy z danymi związanymi z przestępczością.

 

W ramach Instytut IKiB prowadzone są studia podyplomowe o kierunku Kryminologia- zapraszamy do zapoznania się z ofertą. 

 

studia podyplomowe kryminologia Warszawa

studia podyplomowe kryminologia Bielsko-Biała

studia podyplomowe kryminologia online

studia podyplomowe kryminologia Kraków

studia podyplomowe kryminologia Wrocław

studia podyplomowe kryminologia Szczecin

studia podyplomowe kryminologia Poznań

Poprzedni wpis: Psycholog sądowy- charakterystyka zawodu

Kolejne wpisy:

  

 

 

 

DANE FIRMY:

telefon:+48 574 777 719 

 

e-mail:

biuro@instytutikib.pl

42-600 Tarnowskie Góry