loading

MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: tel. +48 574 777 719 

Jak skutecznie motywować pracowników?

Opracowała: Małgorzata Marzec

 

Całokształt pracy firmy w dużej mierze zależy od jego pracowników. Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków i sprawienie, aby zespół czuł się ze sobą dobrze. Należy przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach, które skutecznie motywują pracowników.  

 

1. Nagradzaj swoich pracowników  

Nic tak nie motywuje ludzi do działania jak nagroda. Sprawia to, że chcą oni wykonać swoją pracę jak najdokładniej, bo wiedzą, że na końcu czeka na nich niespodzianka. Tak naprawdę masz do wyboru szeroki wachlarz nagród. Począwszy od materialnych, a kończąc na pieniężnych. Możesz zaoferować możliwość premii miesięcznej, kwartalnej lub takiej, która zostanie wypłacona po skończonym projekcie. Dodatkowo za nagrodę mogą posłużyć także bony, vouchery, a nawet bilety do kina czy na relaksujący masaż. Otrzymanie przez pracownika nagrody sprawi, że poczuje się on doceniony i wciąż będzie chciał pracować na najwyższych obrotach, aby raz jeszcze powtórzyć sukces.  

 

2. Chwal swoich pracowników  

Kolejna kwestia nie kosztuje Cię żadnych pieniędzy. Jeśli widzisz, że Twój pracownik dobrze wykonał zadanie, które mu powierzyłeś, pochwal go. Możesz zrobić to face to face, jak również na spotkaniu firmy. Pochwała w większym gronie sprawi, że inni pracownicy też będą chcieli być na miejscu zwycięzcy i tym samym ich praca wskoczy na wyższy level. Dobra robota – dwa słowa, które mogą dodać motywacyjnego kopa do działania dla Twojego pracownika, a tym samym sprawią, że Twoja firma będzie generowała większe zyski. Pozwól na to, by Twoi pracownicy czuli się potrzebni i doceniani.  

 

3.Jeśli możesz- zapewnij elastyczny grafik pracy  

Musisz wiedzieć, że w dzisiejszym świecie praca zdalna jest ogromnym przywilejem. Dlatego spróbuj zastanowić się czy w Twojej firmie, można wprowadzić te rozwiązanie. Wiele osób szukając pracy, pierwsze na co zwraca uwagę to możliwość pracy zdalnej. Dobrym rozwiązaniem jest plan czterech dni pracy zdalnej i jednego dnia pracy stacjonarnej. Czas pracy, czyli 8 godzin jest rzeczą naturalną. Jednak wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom możliwość pracowania w dowolnych godzinach. Warunek jest jeden – musisz wypracować pożądaną przez pracodawcę ilość godzin.  

 

4. Pokazuj, że zdanie Twoich pracowników jest dla Ciebie ważne 

Musisz pokazać swoim pracownikom, że liczysz się z ich zdaniem. Tworząc nowy projekt, spytaj ich co oni o tym sądzą, czy ich zdaniem trzeba wprowadzić jakieś poprawki, a także jak oni rozwiązaliby dany problem. Pytaj ich jakie mają pomysły, a jeśli są one dobre to śmiało możesz wprowadzić je do firmy. Tym samym zaktywizujesz pracowników, a oni sami poczują się widzialni i potrzebni. 

 

5.Pytaj o samopoczucie  

Kwestia, o której mało kto pamięta, a jest jedną z istotniejszych. Zły humor i samopoczucie przekładają się na pracę. Jeśli widzisz, że Twój pracownik od kilku dni czy nawet tygodni ma gorsze wyniki, zaproś go na rozmowę i spytaj co się dzieje. Pokaże to Twoim pracownikom, że też jesteś człowiekiem i dbasz o innych.  

 

6. Zapewnij rozwój zawodowy  

Jeśli chcesz, by Twoja firma się rozwijała musisz pozwolić także na rozwój swoich pracowników. Wysyłaj ich na ciekawe szkolenia, dzięki którym zdobędą potrzebną wiedzę i nowe umiejętności. Pamiętaj, że wiedza, umiejętności i nowe kompetencje przekładają się na większe zaangażowanie, motywację do pracy oraz podnoszą kwalifikacje całego zespołu. 

 

7. Zapewnij przyjazne miejsce pracy  

Nic tak dobrze nie wpływa na wykonywaną pracę jak otoczenie. Po pierwsze postaraj się zapewnić swoim pracownikom dogodne warunki sanitarne. Spraw, aby otoczenie wokół nich było estetyczne i schludne. Tak łatwiej będzie im codziennie wstawać do pracy, jeśli będą czuli się tu dobrze. Jeśli masz taką możliwość zapewnij im małą kawiarnię, miejsce do odpoczynku czy spożycia posiłku. Po drugie postaraj się organizować integracyjne spotkania, na których pracownicy będą mogli się lepiej poznać, a tym samym ich wspólna praca może okazać się przyjemniejsza i przynieść pożądane efekty.  

 

 

Zadaniem pracodawcy będzie sprawienie, aby pracownicy czuli się dobrze w pracy, którą każdego dnia wykonują. Szereg benefitów będzie przekładał się na lepszą organizację, zwiększone zaangażowanie, a w konsekwencji na atrakcyjniejsze przychody.  

 

 

Poprzedni wpis: Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Kolejne wpisy:

  

 

 

 

DANE FIRMY:

telefon:+48 574 777 719 

 

e-mail:

biuro@instytutikib.pl

42-600 Tarnowskie Góry