loading

MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: tel. +48 574 777 719 

Jak poradzić sobie ze stresem egzaminacyjnym?

Opracowała: Małgorzata Marzec

Stres egzaminacyjny dopada większość osób. Jest czymś normalnym, jednak niewiarygodnie uciążliwym. Na szczęście w łatwy sposób można sobie z nim poradzić.  

 

Udaj się na spacer 

 

Dzień przed planowanym egzaminem spróbuj oczyścić głowę. Nie ma sensu powtarzać całej wiedzy, którą udało Ci się już zgromadzić w swoim umyśle. Stres będzie potęgował wrażenie, że tak naprawdę mało umiesz i fałszywe przekonanie, że na pewno nie zaliczysz egzaminu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wyjście na spacer. Ubierz się w coś, w czym czujesz się komfortowo i udaj na długi spacer do pobliskiego park czy lasu. Tam odetchniesz i uspokoisz swój umysł. Jeśli masz psa, zabierz go ze sobą. Nic tak dobrze nie działa na człowieka, jak obecność ulubionego pupila. 

 

Wykonaj długą i relaksującą kąpiel 

 

Nie ma lepszej recepty na zniwelowanie stresu jak relaks i odpoczynek. Do wanny nalej ciepłej wody, wrzuć ulubioną kulę do kąpieli, sól i dodaj 10 kropli ulubionego olejku. Dla lepszego klimatu możesz zapalić świeczki i włączyć kojącą muzykę. Teraz nie pozostaje Ci nic innego jak odpoczywać i cieszyć się chwilą dla siebie. Pamiętaj, aby skupić się na sobie i nie myśleć o tym, co czeka Cię jutro. 

 

Spróbuj pozytywnie myśleć 

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie zaliczenie egzaminu nie spowoduje końca świata. W zależności od rodzaju, czy jest to egzamin ósmoklasisty, maturalny, na prawo jazdy czy na studiach, zawsze możesz ponownie do niego podejść. Nie wolno także z góry zakładać, że coś się nie uda, ani narzucać na siebie niezdrowej presji. Podejdź do tematu z uśmiechem na ustach i pozytywną energią. Powtarzaj także sentencje, które wprawiają Cię w dobry nastrój.  

 

Spotkaj się z przyjaciółmi 

Nic tak nie działa na ukojenie nerwów, jak spotkania z ludźmi, których uwielbiamy. To nasi przyjaciele pomagają nam obniżyć poziom stresu, motywują nas do działania i pozwalają zapomnieć o problemach. Przy nich czujemy się komfortowo i dzięki nim na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Dzień przed planowanym egzaminem umów się z przyjaciółmi na kawę, pizzę czy kręgle. Miłe spędzenie czasu pozwoli Ci zapomnieć o czekającym Cię sprawdzianie.  

 

Posłuchaj ulubionej muzyki lub przeczytaj ulubioną książkę 

Od lat wiadomo, że muzyka działa na organizm ludzki niezwykle relaksująco. Słuchając ulubionego artysty jesteśmy w stanie przenieść się w inną rzeczywistość, tym samym zapominając o tym, jakie wyzwania na nas czekają. To samo dzieje się podczas czytania. Oczami wyobraźni przenosimy się do innego wymiaru i towarzyszymy bohaterowi w jego zmaganiach i potyczkach. Będąc z nim zapominamy o sobie i nadmiernie nie myślimy o egzaminie i stresie, który jeszcze chwilę temu nam towarzyszył.  

 

Zobacz ulubiony film czy serial 

Każdy z nas ma film lub serial, który jest w stanie obejrzeć nawet kilkanaście razy. Co ciekawe, nie nudzi nas to, a wręcz przeciwnie przynosi ukojenie i przyjemne uczucie na sercu. Pozwala, choć na chwilę wyłączyć umysł i nie myśleć o problemach. Jeśli masz jutro zmierzyć się z trudnym zadaniem, dzisiaj włącz film bądź serial, który uwielbiasz. Przygotuj ulubione przekąski, mogą być nawet te niezdrowe i po prostu ciesz się chwilą.  

 

Rano zjedz porządne i pełnowartościowe śniadanie 

Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia. Pobudza nas i dostarcza nam energii, której w tak ważnym dniu zdecydowanie potrzebujemy. Zadbaj o to, by poranny posiłek był zbilansowany. Powinien on dostarczyć Ci mocy i trzeźwości umysłu. Dobrym wyborem będą płatki, owsianka czy jajecznica. Nie jedz też za dużo węglowodanów, aby utrzymać względnie stały poziom cukru. Skup się, na tym, co jesz, na smaku, zapachu i kolorze, zapominając o tym, co Cię dzisiaj czeka. 

 

Oddychaj głęboko 

Gdy siedzisz na sali egzaminacyjnej, emocje sięgają zenitu. Prawie każdy jest poddenerwowany, nerwowo stuka nogą w krzesełko, pstryka długopisem, czy po prostu jest gadatliwy. Teraz pamiętaj, by nie odbierać tych negatywnych emocji. Spróbuj się wyciszyć i głęboko oddychać. Uspokój swoje ciało, a przede wszystkim umysł. Pomyśl o wszystkich miłych i przyjemnych rzeczach, które robiłeś wczoraj i które zrealizujesz po powrocie z egzaminu. Powtarzaj sobie w głowie, że jesteś doskonale przygotowany, zrelaksowany i że sprawdzian, któremu zostajesz poddany, zdasz bez zbędnych problemów. 

 


Zastosowanie wszystkich porad sprawi, że egzamin, który wydawał Ci się nie do zdania, który powodował u Ciebie stres sięgający zenitu, stanie się łatwym zadaniem w drodze do wymarzonego celu.  
 


 

Poprzedni wpis: Kim tak naprawdę jest stylista ubioru?

Kolejne wpisy:

  

 

 

 

DANE FIRMY:

telefon:+48 574 777 719 

 

e-mail:

biuro@instytutikib.pl

42-600 Tarnowskie Góry