loading

MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: tel. +48 574 777 719 

Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak ważne?

Opracowała: Wiktoria Domańska

Gdy człowiek po raz pierwszy spotyka drugą osobę, najbardziej zależy mu na pozostawieniu pozytywnegopierwszego wrażenia. Każdy chce zostać dobrze zapamiętany.

Pierwsze wrażenie to czasem kwestia nawet kilku pierwszych sekund interakcji między dwoma osobami. Najistotniejszą rolę odgrywa mowa ciała. Świadomie lub nie, mózg ludzki rejestruje wiele, nawet najbardziej dyskretnych zachowań. Utrzymywanie lub unikanie kontaktu wzrokowego, mimika, sposób siedzenia i ogólna postawa oraz gestykulacja, wpływają na to, jak człowiek zostaje odebrany i zapamiętany przez drugą osobę. Na ocenę wpływa także wizerunek zewnętrzny: ubiór i jego kolorystyka, fryzura, ogólne poczucie estetyki, dobór dodatków takich jak zegarek czy biżuteria.

Wpływ na odbiór drugiej osoby ma również środowisko, w jakim zostało się wychowanym oraz naleciałości kulturowe. Te czynniki decydują o tym, jakie cechy zostaną przypisane rozmówcy, przez na przykład rekrutera. Są to nierzadko cechy, o których na tym etapie rozmowy mógł nie mieć pojęcie.

Człowiek ma tendencję do formułowania całościowych opinii na temat drugiej osoby na podstawie tych pierwszych sekund interakcji. Dlaczego są one tak ważne? Pierwsze wrażenie jest jednym z elementów inteligencji emocjonalnej człowieka. Wyklucza potencjalne zagrożenie, pomaga znaleźć osoby godne zaufania, o podobnych cechach charakteru i podejściu do życia.

Oczywiście, pierwsze wrażenie może być mylne, jednak jego zmiana może potrwać nawet kilka lat. Znacznie łatwiej jest zmienić dobre wrażenie na złe niż odwrotnie. W przypadku złego pierwszego wrażenia bardzo często człowiek będzie szukał potwierdzenia swojej opinii. Naturalne jest, że ludzie unikają relacji, w których nie czują się komfortowo lub mają powody, by wątpić w czyjąś szczerość.

Pierwsze wrażenie zatem jest czymś, co pomaga nam na budowanie trwałych relacji międzyludzkich i pozytywnej opinii o nas samych. Sztuka wywierania dobrego pierwszego wrażenia pozwoli nam na odnoszenie sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym.

Poprzedni wpis: Krótkie rozważania o rozmowie kwalifikacyjnej

Kolejne wpisy:

  

 

 

 

DANE FIRMY:

telefon:+48 574 777 719 

 

e-mail:

biuro@instytutikib.pl

42-600 Tarnowskie Góry