Aplikacje prawnicze od A do Z
Opracowała: Małgorzata Marzec
Wybierając się na studia prawnicze duża część studentów, pragnie zostać adwokatem, radcą prawnym, sędzią czy prokuratorem. Samo ukończenie studiów prawniczych daje jedynie tytuł magistra prawa. Aby móc zostać adwokatem czy radcą prawnym potrzebna jest jeszcze aplikacja prawnicza.
Czym jest aplikacja prawnicza i jak ją uzyskać?
Jest to proces szkolenia, który przygotowuje zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do wykonywania określonego zawodu prawnego. W szkoleniu może wziąć udział osoba, która jest absolwentem studiów prawniczych i uzyskała tytuł magistra prawa. Dodatkowo wymagane jest zaliczenie egzaminu wstępnego. Kurs kończy się egzaminem państwowym. Aplikacja prawnicza w zależności od podjętej ścieżki kariery różni się czasem trwania.
Aplikacja sędziowska
Dzięki niej uzyskasz tytuł asesora sądowego i sędziego. Aplikacja trwa 3 lata i jest prowadzona przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Po odbyciu 2 lat aplikacji sędziowskiej osoba może zostać upoważniona do zadawania pytań świadkom w trakcie rozprawy czy posiedzenia jawnego.
Aplikacja adwokacka
Trwa 3 lata i przygotowuje do zawodu adwokata. Z chwilą jej rozpoczęcia, aplikanci wchodzą w skład adwokatury, a w stosunku do nich zaczyna się stosować zwrot grzecznościowy Mecenas. Roczny koszt aplikacji adwokackiej wynosi około 6 tysięcy złotych. Po pół roku aplikacji aplikant może już zastępować adwokata przed organami ścigania czy państwowymi.
Aplikacja prokuratorska
Pozwala uzyskać tytuł asesora prokuratury i prokuratora. Podobnie jak aplikacja sędziowska trwa 3 lata i prowadzona jest przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.
Aplikacja radcowska
Rozpoczyna się 1 stycznia i trwa 3 lata. Warunkiem rozpoczęcia aplikacji jest zdanie egzaminu konkursowego. Po tym okresie i zaliczeniu egzaminu państwowego aplikant uzyskuje tytuł radcy prawnego. Po 6 miesiącach aplikanci mogą występować przed sądami czy organami ścigania.
Aplikacja kuratorska
W przeciwieństwie do innych aplikacji kuratorska jest najkrótsza, bo trwa zaledwie rok. Kończy się egzaminem państwowym, którego zdanie umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego kuratora sądowego. Aby móc rozpocząć aplikację kuratorską wystarczy ukończyć wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, prawnych czy socjologicznych. Aplikanci odbywają aplikację w sądach rejonowych.
Aplikacja notarialna
Aplikacja, której czas trwania jest najdłuższy, bo wynosi 3 lata i 6 miesięcy. Skutkuje uzyskaniem tytułu notariusza. Aplikacja notarialna rozpoczyna się zawsze 1 stycznia i kończy egzaminem państwowym. Roczny koszt wynosi od 4 do 5 tysięcy złotych.
Aplikacja komornicza
Jako jedyna aplikacja trwa 2 lata i kończy się egzaminem państwowym, który zdany pozytywnie, umożliwia uzyskanie tytułu asesora komorniczego i komornika sądowego. Podobnie jak inne, aplikacja komornicza jest odpłatna i wynosi około 6 tysięcy za rok.
Aplikacja rzecznikowska
Trwa 3 lata, a tytuł, jaki uzyskamy to rzecznik patentowy. Aplikacja rzecznikowska jest odpłatna.
Szkolenia przed podjęciem aplikacji
Wiele szkół i ośrodków oferuje szkolenia, które mają za zadanie w kompleksowy sposób przygotować absolwentów do egzaminów wstępnych na poszczególne aplikacje. Instytut Szkoleniowy IKiB oferuje kompleksowe kursy przygotowawcze na aplikacje prawnicze. Są one realizowane przez 8 miesięcy, w okresie od listopada do czerwca w co drugi weekend. Kursy realizowane są 100% online, w pokoju wirtualnym w czasie rzeczywistym.
W zależności od wybranej ścieżki zawodowej można wybrać następujące kursy:
-kurs przygotowawczy na egzamin wstępny na aplikację radcowską i adwokacką,
-kurs przygotowawczy na egzamin wstępny na aplikację notarialną,
-kurs przygotowawczy na egzamin wstępny na aplikację komorniczą,
-kurs przygotowawczy na egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską.
Kurs przygotowawczy kosztuje 5000 PLN.